ABD vadeliler haftaya değer kaybı ile başladı

ABD vadeliler haftaya değer kaybı ile başladı.

ABD borsası, haftaya düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,15 azalışla 34.148,81 puandan işlem gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,25 düşüşle 4.175,17 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,51 azalarak 13.980,52 puandan işlem görmeye başladı.

Geçen haftayı rekor seviyelerde tamamlayan endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde teknoloji hisseleri öncülüğünde aşağı yönlü seyir izledi sebebi ise geçtiğimiz hafta coinbase şirketinin arzı ile piyasa giren ekstra para.

Enflasyonun tahminlerden hızlı artabileceği ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkılaşmaya mecbur kalabileceği endişeleri ile son dönemde yükseliş kaydeden ABD'nin 10 yıllık devlet tahvili faizleri de geçen hafta gösterdiği düşüş eğiliminin ardından yeniden yönünü yukarıya çevirdi.

Tahvil ihalelerinin başarıyla gerçekleştirilmesinin de etkisiyle geçen hafta yüzde 1,53 seviyelerine kadar gerileyen ABD'nin 10 yıllık devlet tahvili faizleri, yeniden yüzde 1,61 seviyelerine tırmandı.

Analistler, piyasalarda bu hafta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gelişmelerin yanı sıra şirketlerin ilk çeyrek bilançoları, imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin takip edileceğini bildirdi.

ABD borsalarının düşüşle başlamasının bir diğer sebebi de Rusya ile yaşanan gerilimin son günlerde daha da artması. Ukrayna ile Rusya arasındaki bu gerginlik nedeniyle ABD piyasa yapıcıları, Rusya ile restleşmenin ekonomik olarak ne kadar yıpratıcı olabileceğinden endişe ediyor. Bu nedenle alıcı taraflarda sakinlik hakim. (AA)

Etiketler