Petrol devi Chevron 300 milyon dolar bütçe ayırdığı projesine başlıyor

Petrol devi Chevron'un 300 milyon dolar bütçeli yatırım planının ilk projesi açık deniz rüzgar enerjisi

Chevron, açık deniz rüzgâr enerjisine yatırım yapan ilk ABD petrol şirketi oldu.

Şirket açık deniz rüzgâr enerjisine yatırım yapan ilk ABD şirket olarak gözükmüş olsada Shell, Total, BP dâhil olmak üzere birçok Avrupalı petrol devi bu adımı çoktan attı.

Chevron’un risk sermayesi kolu Chevron Technology ve Norveçli Moreld Ocean Wind, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Ocergy’in yüzer açık deniz rüzgâr türbini teknolojisi için yatırım sözleşmesi imzaladı.

Avrupalı analistlere göre bu işlem, “ABD petrol devi Chevron tarafından açık deniz rüzgârına yapılan ilk yatırım” oldu.

Chevron Teknoloji Girişimleri Başkanı Barbara Burger Forbes’e yaptığı açıklamada. “Açık deniz rüzgâr enerjisi, önemli ölçüde daha düşük karbon enerjisi sağlama çabasıyla hızlı bir inovasyon sürecinden geçiyor.Ocergy, açık denizde daha uygun fiyatlı, güvenilir ve daha temiz enerji sağlamaya yönelik çözümün bir parçası olabilecek teknolojiyi geliştirdi.” dedi.

Chevron Technology’nin Ocergy ile yaptığı anlaşma, bu yılın başlarında Chevron tarafından düşük karbonlu temiz enerji teknolojilerine yatırım yapmak için açıklanan 300 milyon dolarlık planın bir parçası.

Danışmanlık firması FNF Research’e göre, 2019’da 36,1 milyar doları olan küresel açık deniz rüzgâr pazarının 2026 yılına kadar 87 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Etiketler