ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk fazı başarısız oldu

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk fazı başarısız oldu. Çin Dışişleri'nden açıklama geldi. "Xi ile Biden arasında temas ikili ilişkileri iyileştirir" dedi.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin ile ABD arasında ticaret konusunda varılan anlaşmanın ilk faiz başarısız oldu.

Peterson Institute tarafından hazırlanan raporda, ilk fazda ABD'nin Çin'e ihracatının belirlenen hedefin yüzde 40 altında kaldığı bilgisi verildiği kaydedildi. Anlaşmanın bazı bölümleri açısından ise ilerleme görüldüğü kaydedildi.

Çin ile ABD arasında varılan anlaşmada Çin'in ABD'den mal ve hizmet alımlarını 2017 yılı bazına oranla 200 milyar dolar artırması taahhüdü yer almıştı.

Ekonomist Chad Bown, Çin'in Covid19 salgını nedeniyle ticaret anlaşmasında verdiği taahhütleri tutturma noktasına hiçbir zaman gelemediğini ifade etti. Biden yönetiminin anlaşmayı gözden geçirecek olmasının iyi haber olduğu yorumu yaptı.

Çin Dışişleri: Xi ile Biden arasında temas ikili ilişkileri iyileştirir

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden'in geçmişte birçok kez bir araya geldiklerini ve bu iletişimin farklı seviyelerde devam ettirilmmesinin  ilişkileri iyileştireceğini söyledi.

Wang, "Xi ile Biden arasında iletişim farklı seviyelerde devam etirilmesi karşılıklı anlayışı iyileyştirir ve ikili ilişkilerin gelişmesini ilerletir" diye konuştu.

Etiketler