ABD Hazine Bakanı Yellen'dan yeni enflasyon tahmini

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun 2022 yılının ikinci yarısında düşmesini bekliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen enflasyonun, daha fazla ABD'linin işlerine dönmeleri, tüketici talebinin hizmetlere yönelmesi ve tedarik zinciri problemlerinin azalmasıyla beraber, önümüzdeki yılın ikinci yarısında gerilemesini beklediğini belirtti.

Yellen, Pazartesi günü Greater Providence Ticaret Odasının düzenlediği bir etkinlikte yaptığı online açıklamada, ''Yıllık enflasyon oranlarının yüzde 2 veya bu düzeylerin yakınına doğru gerilemesini beliyorum.'' ifadelerini kullandı. Yellen öte yandan, tüketici fiyatları endeksindeki aylık artışların 2022 yılının ikinci yarısında yüzde 0,2 ya da yüzde 0,3 civarına gelmesini beklediğini aktardı.

Bunlar, ekim ayındaki aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda 1990 yılından bu yana en yüksek düzey olan yüzde 6,2'lik enflasyona göre oldukça düşük seviyelere işaret ediyor. Yellen, yüksek enflasyonun salgından kaynaklandığını ve yeni atanan Fed ekini Jerome Powell ve Lael Brainard'ın 1970'ler tipi enflasyona geri dönüşe izin vermeyeceklerine güvendiğini de belirtti.

“1970’ler enflasyonuna bir geri dönüş endişem yok”

Yellen, ücretler özellikle düşük ücretli işler için rekor hızda yükselirken, bunun enflasyonun önemli sebebi olmadığını ve ücret-fiyat döngüsüne girilmesini beklemediğini belirtti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, milyonlarca ABD'linin çocuk bakım problemleri veya erken emeli olmamalarından ötürü çalışmamalarına karşın, baskıların iş gücüne katılımın artmasıyla beraber normalleşeceğine vurgu yaptı.

Etiketler