ABD Hazine Bakanı Yellen: Tarihi bir vergi anlaşmasının eşiğindeyiz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel asgari kurumlar vergisi konusunda 'tarihi bir anlaşmanın eşiğinde' olunduğunu aktararak, anlaşmanın önümüzdeki haftalarda tamamlanacağını açıkladı.

Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, G20 ülkelerinin iş dünyanın bir araya geldiği B20 Zirvesine katıldı.

Hazine Bakanı Yellen, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 pandemisinin sona erdirilmesinin ve kapsayıcı bir küresel ekonomik toparlanmanın güvence altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Büyük ekonomileri destek önlemlerine devam etmeleri için teşvik ettiklerini belirten Yellen, ''Küresel ekonomideki artan ayrışma herkes için endişe verici olmalı.'' yorumunu yaptı. 

Küresel asgari kurumlar vergisine ilişkin anlaşmaya da değinen Yellen, ''Tarihi bir vergi anlaşmasının eşiğindeyiz.'' ifadelerini kullandı.

Yellen, uluslararası vergi anlaşmasının kurumlar vergisinde 'dibe doğru yarışı' durduracağını tekrarlayarak, GSYH'nin yüzde 90'ından fazlasını temsil eden 134 ülkenin temmuz ayında yeni bir uluslararası vergi çerçevesini kabul ettiğini anımsattı.

Küresel anlaşmanın aşınmakta olan uluslararası vergi sistemini istikrara kavuşturacağını aktaran Yellen, ''Bu anlaşma önümüzdeki haftalarda tamamlanacak ve merkezi yabancı ülkelerde olan çok uluslu şirketler, hali hazırda ABD merkezli çok uluslu şirketlerin yaptığı gibi, iş yaptıkları her yerde asgari vergiyle karşı karşıya kalacaklar.'' ifadelerine yer verdi.

"Pandemiden çıkış süreci çok iyi yönetilmeli"

ECB Başkanı Lagarde, Kovid-19 salgınıyla bağlantılı dengesizliklerin geçici olduğunu belirterek, ''Salgından çıkış süreci çok iyi yönetilmeli.'' dedi.

Koronavirüs salgınının yeşil ve dijital bir ekonomiye geçişi hızlandırdığına işaret eden Lagarde, salgın sonrası ekonomik toparlanmanın başlangıçta beklenenden daha hızlı olduğunu aktardı.

Lagarde, ECB'nin son dönemdeki enflasyon artışına abartılı tepki vermemesi gerektiğini aktararak, Euro Bölgesinde enflasyonda yaşanan artışın geçici sebeplerden kaynaklandığını tekrarladı.

Lagarde, "ECB, enflasyon beklentilerinin yüzde 2 seviyesinde kalmasını sağlamak için elinden geleni yapıyor." ifadelerini kullandı.

Enerji fiyatları ve arz problemlerini küresel büyümeyi yavaşlatabilecek unsurlar arasında sayan Lagarde, ''Erken sıkılaştırıcı adımlar ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebilir.'' değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler