ABD, emtia darboğazlarını ve enflasyon endişelerini değerlendiriyor

ABD, tarife politikasını gözden geçirirken emtia darboğazlarını ve enflasyon endişelerini değerlendiriyor.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Cecilia Rouse, Biden yönetiminin tarife politikasını gözden geçirirken emtia darboğazı ve enflasyon konusunda endişeleri değerlendirmekte olduğunu söyledi.

Tarifelerin azaltılmasının emtia darboğazının ve enflasyonun çözülmesine yardım edip etmeyeceğinin sorulduğu Rouse, "Bizim ticaret temsilcimiz tüm bu faktörleri değerlendiriyor." diye konuştu.

Rouse, "Ticaret politikası çok büyük bir konu ve gerçekten iyi çalışan ve etkin bir ekonomi için global ortaklarımız ile birlikte çalışmalıyız." dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ise gazetecilerin aynı yöndeki sorularına yanıt vermedi.

Beyaz Saray: ABD'de 30 milyon küçük işletme sahibinin yüzde 3'ten az bir kısmı, vergi artırımı ile karşı karşıya kalabilir

Beyaz Saray tarafından yapılan yeni bir analiz, Başkan Biden'in istihdam ve altyapı yatırım planı çerçevesinde yapılacak vergi artırımının ülkedeki 30 milyon küçük işletme sahibinin yüzde 3'ünden azını etkileyebileceğini ortaya koydu.

Kurumlar vergisinin yüzde 28 seviyesine yükseltilmesinin herhangi bir küçük işletmeyi etkilemeyeceğini savunan Beyaz Saray analizi, gelir vergisi kademesinin yılda 452 bin 700 dolar kazanan bireyler ve 509 bin 300 dolar kazanan evli çiftler için yüzde 2,6 oranında artırılmasının ise işletme sahiplerinin yüzde 3'ünden azını etkileyeceğini gösterdi.

Etiketler