ABD artık dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkesi

ABD, eski madencilik dünya şampiyonu Çin'i tahttan indiriyor. Almanya bile artık küresel Bitcoin hash oranına Çin'den daha fazla katkıda bulunuyor.

"Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) madencilik yasağı, 21. yüzyılın en büyük jeopolitik hatası olarak tarihe geçecek."   Bitcoin podcast yayıncısı Matt Odell'in bu sözleri son günlerin geleceğe dair en çok konuşulan cümlesi olmaya devam ediyor.

Orta Krallık, Eylül 2019'da Bitcoin ağına hash oranının yaklaşık yüzde 75'ine katkıda bulunurken, bugün oran sıfır. Komünist Parti kısıtlayıcı kurs az Bitcoin ağı üzerinde üstünlük için küresel yarışta bir dönüm noktası daha hiçbir şey ifade etmektedir. Çinli madenciler, mutluluğu başka bir yerde bulmaya başladı. Kryptokompass'ın 9/2021 sayısının kapak hikayesinde beklenildiği gibi, Kuzey Amerika bir maden tekkesine dönüşüyor. Kanada'daki Texas veya Quebec gibi bölgeler, madencilik pazarındaki güç boşluğunu doldurmaya hazırlanıyor, bakın: ABD'deki madencilik çiftlikleri mantar gibi filizleniyor.

Haberin yapıldığı saatlerde, ABD yüzde 35'te hash seviyesinde bulunuyor; bu, ülkeyi bugün dünyanın en büyük madencilik ülkesi yapıyor. Karşılaştırma için: Ekim 2020'de ABD'nin payı hala yüzde 6,5 gibi düşük seviyelerdeydi.

Bu arada: Almanya bile eski madencilik dünya şampiyonunu geride bırakıyor ve şu anda küresel hash oranının yüzde 4,5'ini taşıyor. Ancak hash oranının yüzde 4,5'inin aslında Almanya'dan gelip gelmediği şüpheli. Çinli madencilerin VPN aracılığıyla ağa katılımlarını gizledikleri şimdiden tahmin ediliyor.

 

 

 

 

Etiketler