3. Dünya Savaşı mı? 2. Soğuk Savaş mı? Dünyayı ne bekliyor?

Ukrayna ordusuna ait bir araç, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesi olan Severodonetsk'in eteklerinde yol boyunca ilerliyor, 24 Şubat 2022. Rusya Perşembe günü Ukrayna'ya geniş kapsamlı bir saldırı başlattı.

3. Dünya Savaşı mı? 2. Soğuk Savaş mı? Dünyayı ne bekliyor?

 Nazilerin Polonya'ya saldırmaya başlamasından bir hafta sonra, haftalık ABD haber dergisi Time, 11 Eylül 1939 tarihli sayısında, "İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül Cuma günü sabah 5:20'de, bir Alman bombalamasıyla başladı.  Uçak, Hel Yarımadası'nın koltukaltındaki bir balıkçı köyü ve hava üssü olan Puck'a mermi attı.”

 Polonya'nın müttefiki olan Fransa ve Birleşik Krallık, 3 Eylül'de Almanya'ya savaş ilan etmişti.

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın işgali emrini vermesinden sonraki saatlerde hiçbir ülke Rusya'ya savaş ilan etmemiş olsa da - çoğu kişi soruyor: "Bu, Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı mı?"

 The Nonproliferation Review dergisinin editörü ve kitle imha silahları, silahların kontrolü ve caydırıcılık dahil olmak üzere kitle imha silahlarıyla ilgili konularda ABD hükümetinin eski danışmanı Joshua Pollack'a göre, "Hayır, değil".  "Asıl soru, bunun 2. Soğuk Savaş'ın başlangıcı olup olmadığı.  Cevap, Putin rejiminin uzun ömürlülüğüne bağlı olabilir.”

3. Dünya Savaşı mı? 2. Soğuk Savaş mı? Dünyayı ne bekliyor? - Resim : 1

 Çok sayıda önizleme


 Michigan Eyalet Üniversitesi tarih doçenti Naoko Wake aynı fikirde. “Bu, son on yılda dünya çapında pek çok tezahürünü gördüğümüz ikinci bir Soğuk Savaş'ın başlangıçlarından biri gibi görünüyor” diyor.

 Hudson Enstitüsü'nün seçkin bir üyesi olan Kenneth Weinstein, “Üçüncü Dünya Savaşı'ndan uzağız, ancak 24 saat öncesine göre çok daha yakınız” diyor.  “Ancak NATO, Rusya'nın Baltıklara, Polonya'ya veya diğer ittifak üyelerine saldırmasıyla Madde V'i uygulamaya zorlarsa ve Çin aynı anda ve kitlesel olarak Tayvan'a hareket ederken, İran Suudi Arabistan'a şiddetli bir saldırı başlatırsa, biz orada oluruz.  ”  Eski Başkan Donald Trump'ın ABD'nin Japonya büyükelçisi adayı olan Weinstein, bu senaryonun "düşünülemez ama imkansız değil" diye ekliyor.

Hudson Enstitüsü kıdemli üyesi ve Deniz Operasyonları Stratejik Araştırmalar Grubu Başkanı eski direktörü Bryan Clark, “Bu, en azından önceki dünya savaşlarının nasıl oynandığına bakılırsa, Üçüncü Dünya Savaşı'nın başlangıcı değil.  Rusya, çatışmanın kontrolden çıkmasını önlemek için Ukrayna'daki operasyonlarını yönetebilir ve ABD, NATO ve AB askeri müdahale etmeme konusunda uzlaştı."

 Ancak bu, “Rusya ile Batılı komşuları arasında, Çin ile doğu komşuları arasındaki çatışmayla tamamlanabilecek uzun vadeli, ağır çekim küresel bir çatışmanın başlangıcı olabilir” diyor Clark.

 Otoriterlere karşı demokrasiler
 Küresel Durum Odası danışmanlığını yürüten Brett Bruen'e göre, buna yeni bir dünya savaşı demek için erken.

 “Yine de, demokrasiler ve otoriter rejimler arasında bir dizi cephede dünya çapında bir savaş yürütülüyor.  Beyaz Saray'ın eski küresel angajman direktörü Bruen, "Savaş alanında savaşmıyor olsalar da, Ukrayna ve Afganistan gibi yerlerde kesinlikle çevrimiçi ve bölgesel çatışmalar yoluyla karşı karşıya geliyorlar" diyor.

 Hindistan'ın eski Kanada ve Güney Kore büyükelçisi Vishnu Prakash, "Durumun nasıl çözüleceğine bakılmaksızın, Rusya ile Batı arasında yeni bir Soğuk Savaşı tetikleyerek acı bir bölünmeye yol açacaktır" dedi.

 Prakash, "NATO askeri olarak müdahale ederse, tüm bahisler bozulur ve hatta Üçüncü Dünya Savaşı'nı hızlandırabilir" diyor.

 Time dergisinin II. Dünya Savaşı'na erken atıfta bulunması (şimdi I.  Japonların teslim olmasından bir ay sonra, Eylül 1945'e kadar altı yıllık çatışma için bu isim.

 Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Nükleer Politika Programında kıdemli bir arkadaş olan Ankit Panda da Üçüncü Dünya Savaşı terminolojisini erken olarak görüyor.

 “Endişe, bunun daha büyük ölçekli bir Avrupa çatışması haline gelmesidir” diyor ve “diğer devletlerin bu krizin ortasında, başka yerlerde tırmanmayı sürdürmek için dikkati dağılmış bir Batı'yı ele geçirebilecekleri küçük bir ihtimal” diyor.  Ancak bunun muhtemel olduğuna dair bir kanıt yok.”

 Savaş sonrası düzenin 'ölüm çanı'

 Bu tür sorular hakkında düşünerek geçimini sağlayan insanlar arasında daha net olan şey, bu hafta ne etiketlenirse konulsun yeni bir dönemin başladığıdır.

3. Dünya Savaşı mı? 2. Soğuk Savaş mı? Dünyayı ne bekliyor? - Resim : 2

 Weinstein, “Putin'in işgali, savaş sonrası küresel düzenin ölüm çanlarının ve Rusya, Çin ve İran'ın hukukun üstünlüğü tarafından caydırılmayan ve Batı ittifak sistemindeki sapmalara lazer odaklı bir intikamcı küresel ittifakın yükselişinin habercisi olabilir” diyor.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Lideri Kevin McCarthy perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu savaş eylemi, tarihi yeniden yazmayı ve daha da önemlisi Avrupa'daki güç dengesini alt üst etmeyi amaçlıyor" dedi.

Perşembe günü bir muhabir tarafından yeni bir Soğuk Savaş'ın başlangıcını görüp görmediğimiz sorulduğunda, Başkan Joe Biden "buna bağlı" yanıtını verdi ve daha kesin olanın "Rusya için soğuk bir gün olacağı" olduğunu ekledi. 

Etiketler
Yorumlar