2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler?

Pandemi dönemi ile birlikte e-ticaret sektörü zirve noktasına ulaştı. E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan vatandaşlar gıdadan giyime, teknolojik ürünlerden kitaplara kadar farklı ürünleri satın alıyor. Peki, Türkiye’de 2022 yılında internetten en çok satın alınan ürünler hangileri oldu?

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler?

Pandemi dönemi ile birlikte e-ticaret sektörü zirve noktasına ulaştı. E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan vatandaşlar gıdadan giyime, teknolojik ürünlerden kitaplara kadar farklı ürünleri satın alıyor. Peki, Türkiye’de 2022 yılında internetten en çok satın alınan ürünler hangileri oldu? 


Dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi hayatımızda önemli değişimlerin meydana gelmesini sağladı. En önemli değişikliklerin yaşandığı alanlar arasında alışveriş kültürü bulunuyor. Fiziksel olarak mağazaya giderek ürün satın almanın yerine internet alışverişleri geçti. E-ticaret firmaları da internet üzerinden satın alabileceğiniz ürün ve hizmetlerin sayısını artırdı. Ülkemizde 2022 yılında internet üzerinden en çok satın alınan ürünler tespit edildi. Özellikle e-ticaret sektörüne girmek isteyenler için rehber niteliğinde bir liste hazırladık.

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 1
1- Gıda alışverişi


2022 yılı içerisinde internet aracılığı ile en çok gıda alışverişi yapıldı. Zincir marketlerin mobil hizmetleri aracılığı ile sunulan gıdalar adrese teslim ediliyor. Markete gitmeden internet üzerinden verilen siparişlerin kapıya kadar getirilmesi kullanıcılar açısından rahatlık sağladı. Gıda alışverişi alt kategorisinde ise ürünler farklılık gösteriyor. En az satın alınan ürünler et, tavuk ve balık ürünleri oldu. En çok sipariş edilen gıda ürünleri ise meşrubat, cips, çikolata gibi atıştırmalıklar olarak belirlendi. Ayrıca, temel besin maddeleri de indirim durumuna göre tercih edildi.

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 2
2- Yemek servisi


Pandemi döneminden öncede hazır yemek sipariş etmek için internet sitelerine başvuruluyordu. Öyle ki, Yemeksepeti sitesi rekor bir fiyat ile yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. 2022 yılında da internet kullanıcıları yemek siparişlerine yoğun ilgi gösterdi. Gıda alışverişlerinin gerisinde kalmasının nedeni ise restorant ve kafelerin sosyalleşme alanı olarak kullanılması oldu. 

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 3
3- Temizlik ve hijyen ürünleri


Pandeminin hayatımızdaki önemli etkilerinden birisi de sağlık sorunlarına karşı daha duyarlı olmamız ve temizlik ürünlerine yönelmemiz oldu. Özellikle hijyen sağlayıcı ürünlerin en çok satılanlar listesine girmesi dikkat çekti. Deterjandan, hava temizleme makinelerine kadar farklı kullanım alanlarına sahip ürün satın alındı. Ayrıca, maske ve eldiven alımları da devam ediyor. 

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 4
4- Giyim, ayakkabı, çanta ve aksesuar


Trendyol, Hepsiburada, Morhipo vb. gibi sitelerin e-ticaret sektöründe liderliği elinde bulundurmasının temelinde giyim ve aksesuar satışları yer alıyor. İndirimli ürünlerin satın alınabileceği online alışveriş siteleri, sosyal medya kullanıcıları tarafından destekleniyor. Özellikle ınfluencerlar tarafından tavsiye edilen ürünlerden milyonlarca kişi haberdar olabiliyor. Ayrıca, alışveriş kültürünün temelinde giyim ve aksesuar alımları olan bir toplum olduğumuz gerçeğini de unutmamak lazım. 

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 5
5- Teknolojik ürünler


Teknolojik cihazların internet kanalı üzerinden satın alınması çeşitli riskleri ortaya çıkarsa da listemizin 5’inci sırasında bulunmasına engel olmuyor. Ticaret Bakanlığı tarafından teknolojik cihazlar ile ilgili cayma hakkının ortadan kaldırılması ise gerileme yaşanmasına neden oldu. Zira, satın alınan ürünün maliyeti yüksek olacağı için bozulma ve kırılma vs. gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalinin ortadan kalkaması isteniyor. Aynı şekilde ürünün geri iade edilmesini gerektirecek durumlar yaşanabiliyor. Lakin, buna rağmen teknolojik cihazların internet kanalı üzerinden satın alınmasının avantajları da var. Özel günlerde uygulanan indirimler ile piyasa fiyatından daha uyguna satın alınabilir. 

2022 yılında internette en çok satılan ürünler neler? - Resim : 6
6- Ev dekorasyon ürünleri


2022 yılında internetten en çok satın alınan ürünler arasında ev ve bahçe ürünleri de bulunuyor. Özellikle mutfak ürünlerinin yoğun ilgi gördüğü belirlendi. İnstagram gibi popüler uygulamalar aracılığı ile farklı şehirlerdeki züccaciyeciler ürün satışı yapabiliyor. Yaz dönemi içinse bahçe ve balkon mobilyalarının satışı tavan noktasına ulaştı. Yastık kılıfından fincan setine, yemek takımından aydınlatma ürünlerine kadar geniş yelpazedeki listede her kesime hitap etti.